Basketbol Sahası Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Basketbol sahası yapımı hakkında bilinmesi gereken teknik bilgileri ve zemin çeşitleri ile ilgili bütün bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Dizayn Spor uzun süreli basketbol sahaları yapımı, tenis kortları yapımı ve halı saha yapımı tecrübemiz bulunmaktadır.

Basketbol, oynaması haz veren izleyince de bir o kadar haz alınan birçok kişiye göre dünyanın en güzel spor dallarından birisidir. Basketbolun oynandığı spor parke ve diğer zeminler de kaliteli olmalıdır ki biz de basketbola dünyanın en güzel sporlarından birisi diyebilmeliyiz.

Zeminde topun rahat bir şekilde sekmesi, sporcuların koşu yaptıklarında kaymalar sebebi ile bacak kaslarının zarar göreceği bir zemin olmaması, olası düşme anlarında sporcuların canını çok acıtacak pürüzlü bir zemin olmaması önemli unsurlardır. Bu bakımdan zemin oldukça önemlidir.

Basketbol Sahası Türleri Nelerdir?

Basketbol sahası yapımı hakkında bir diğer done ise türleridir. Basket sahaları üstlerinin açık veya kapalılığı esas alınarak ikiye ayrılır. Açık veya kapalı spor salonu şekilde gruplandırılan bu sahaların en yaygın olanları açık sokak basketbolu alanlarıdır.

Basketbol sahası ölçüleri nelerdir?

Ülkemizde yerel yönetimlerinde de hassasiyeti ile bir çok semtte akrilik basket sahası yapılmaktadır. Ayrıca özel parke zeminli kaplı spor salonları da profesyonel basketbolun vazgeçilmez alanlarıdır. Bu çok amaçlı kapalı spor salonlarında voleybol ve hentbol maçları da oynanabilmektedir.

 • Açık basketbol sahaları: sokak basketbolu için uygun alanlardı
 • Kapalı basketbol sahaları: ikiye ayrılmaktadır
  • Çelik konstrüksiyon kapalı saha yapımı
  • Kapalı spor salonu olarak yapımı

Zeminlerine Göre Basketbol Sahaları Yapımı

Bahsettiğimiz gibi basketbolda zemin de oldukça önemlidir ki bu konunun önemini şöyle de anlatabiliriz; eğer bir zeminde 1 santimetrelik bir çökme bile meydana gelirse bu basketbolcular için büyük sorunlar yaşatabilir, hem oyun hem de sağlık açısından. Bu açıdan zemin yapımı çok önemlidir. Basketbol sahası zemini yapılırken akrilik, tartan, parke, poliüretan gibi zeminler kullanılır.

1. Akrilik Basketbol Sahası:

Akrilik zeminli sahalar bu işte fazla kullanılan yöntemlerden birisidir. Solunması uzun sürede tehlikeli olan akrilik polimeri kullanılan zeminin yapımı da fazlasıyla incelik gerektirir. Kullanışlı bir zemin türüdür.

2. Tartan Zeminli Basketbol Sahası:

Bu tür zeminlerin sistemi 2 kattan meydana gelir: Üstte EPDM tabakası kullanılarak yapılan tartan zeminde EPDM tabakanın üstünde SBR granül tabaka vardır. Suyu geçiren bu zemin türü, her türlü parke sporunda olduğu gibi basketbolda da oldukça kullanılan bir zemin türüdür. Genel olarak 13 mm kalınlığında bir zemin olan tartan zemin (8 mm EPDM + 5 mm SBR granül tabaka)

3. Parke Zeminli Basketbol Sahası:

Modern basketbol sahalarına baktığımızda genellikle parke zemin gözümüze çarpar. Güzel tasarımı ve sporcular için enerjinin geri kazanılmasını sağlayan bu zeminlerde topun sekmesi oldukça rahat bir şekilde gerçekleşirken harcanan güç miktarı da azalır. İyi bir kayma direnci olan bu zemin daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel müsabakalar oynanan neredeyse tüm sahalarda görülür.

4. Poliüretan Zeminli Basketbol Sahaları:

En alttaki beton üzerine sırasıyla zemin düzleştirici, poliüretan yapıştırıcı, rulo kauçuk, dolgu macunu, poliüretan membran ve poliüretan boya kullanılarak yapılan bu sahaların yapılması yukarıda anlatılanlardan da anlayabileceğiniz gibi oldukça zahmetli bir iştir. Kauçuk poliüretan maddenin katkısı ile yapılan bu zemin türü önemli zeminlerden birisidir.

Basketbol sahası yapımında kullanılan malzemeler ve fiyatları

Basketbol sahası yapımında kullanılan malzemeler;

 • Demir konstrüksiyon ve endrüstriyel boya,
 • Pvc kaplama tel örgü,
 • Aydınlatma ekipmanları,
 • Zemin boya veya malzemeleri,
 • Pota çeşitlerinden oluşmaktadır.

Bu malzemelerin temini, fiyatları ve montaj işlemleri için pazarlama ekibimizden teklif alabilirsiniz.
Basket sahası yapımı hakkında daha fazla bilgi için İletişim sayfamızdan bize mail atabilir yada telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.