EPDM Kauçuk Nedir? Nerelerde Kullanılır?

EPDM kauçuk nedir? Epdm’nin kullanım alanları ve genel özellikleri nelerdir? EPDM kauçuk kullanım alanları hakkında detaylı bilgiye yazımızda ulaşabilirsiniz.

EPDM Kauçuk Nedir?

EPDM kauçuk, spor salonlarından, bisiklet yollarına, elektrik kablolalarından, hortum yapımına  kadar aslında herkesin karşılaştığı bir polimer türüdür. Spor alanlarında EPDM kauçuğun kullanımı 2-3mm çapındaki granül parçaları şeklindedir. Bu granüller özel bir yapıştırıcı ile yani “epdm binder” kullanımıyla birleştirilir.

Epdm’nin açılımı, etilen propilen kauçuğudur.

Bu kauçuk ısıya, ozona, atmosfere gibi bir çok etkene karşı çok dayanıklı bir yapıdadır. Epdmyi oluşturan maddeler, etilen, propilen ve dien monomendir. Bu üç madde aralarında reaksiyona girerek epdm’yi oluştururlar. Bu karışım, farklı polimer çeşitleri ile karışabilir ve vulkonizasyon olanağı sağlamaktadır.

Vulkanizasyon, polimerin daha fazla dayanıklı hale getirmek için diğer materyaller ile karıştırılması işlemine denir. Epdm’nin avantajlarından bir tanesi de kalitesine göre maliyetinin çok düşük olmasıdır. Bunun nedeni, yağ ve dolgu alabilme sınırının yüksek olmasıdır.

Bu madde, dielektrik özelliğine de sahiptir. Bu özelliğe sahip olmasının avantajını yüksek voltaja sahip kablolarda bir yalıtkan madde olmasıyla kendini göstermedir. Hava şartlarına karşı da oldukça uzun ömürlere sahip olması epdm’nin kablolarda tercih edilme sebepleri arasında artı bir değerdir. Çok sıcak ortamlara karşı da oldukça dayanıklı olan bu madde sızdırmazlık özelliği ile de kendine bir çok kullanım alanı bulmaktadır.

Epdm kauçuk kullanım Alanları Nelerdir ?

Epdm’nin kullanıldığı sektörler sıralandığında; Tatami, yapı sektörü, ambalajlama, parça kaplama, spor ve denizcilik en çok kullanıldığı sektörler arasındadır. Yapışma özelliği zayıf olduğu için tekstilde tercih edilmezken, farklı dirençlere karşı ( ozon, atmosfer, ısı, su ) dayanıklılığı göz önüne alındığında en fazla dayanıklı malzeme üretiminde kullanıldığı bilinmektedir.

Dielektriklik özelliği ile de yaygın bir şekilde kablolarda yalıtım maddesi olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Bunun yanı sıra hortumlar ve tüp yapımında da kullanılabilmektedir. Epdm’nin bilinen diğer kullanım alanları ise tenis kortları, rekreasyon ve rehabilitasyon merkezleri ,fitness salonları ile ses ve ısı izolasyonlarıdır. Spor zeminlerimizi linkten inceleyebilirsiniz.

Spor amaçlı kauçuk zemin kullanımı;

  • Tartan pistleri için granül kauçuklar kullanılır,
  • Karo, parke ve rulo kauçuk zeminler yapımında kullanılır,
  • Basketbol sahası zeminleri yapımında kullanılmaktadır,
  • Tenis kortu zeminleri yapımında sıkça tercih edilir,
  • Çocuk oyun alanları zemilerinde esneklik sağlamak için kullanılır.

Dizayn Kauçuk markamıza ait sitemizden diğer kauçuk zeminler ile ilgili çeşitli ek bilgiler edinebilirsiniz.