EPDM Kauçuk Özellikleri Nedir? Hangi Renklerde Üretilir?

EPDM kauçuk özellikleri başında esnek olması ve istenilen yere istenilen şekillerde uygulanabilmesi gelir. Tartan zemin ham maddesidir. Her rengi mevcuttur.

EPDM Kauçuk Özellikleri

  • Epdm, ozon, dielektrik ve su dayanıklılığı konusunda oldukça iyi sonuçlar vermektedir.
  • Elastikliği mükemmel olan bu madde, düşük sıcaklıklara karşı da oldukça iyi dayanıklılığa  sahiptir.
  • Yanma, yağ ve yakıt direnci ise oldukça düşüktür fakat kıvılcımlar ile de yanma olayı gerçekleşmez.
  • Bunların yanı sıra, yırtılmalara, asitlere ve bazlara karşı dayanıklılığı ve aşınmalara karşıda iyi özelliklere sahiptir.

Bütün bunlar kullanım alanları göz önüne alındığında oldukça faydalı bir özellik olarak göze çarpıyor. Spor alanları, iç ve dış mekan kullanım için oldukça uygun bir malzemedir.

Epdm kauçuk renkleri nelerdir?

EPDM malzeme bir çok renkte üretilebilmektedir.

epdm rankleri kaucuk granül tartan

EPDM Kauçuk ebatları nelerdir?

Zemin kaplamada karo, kauçuk kilitli parke, altıgen, blok ve puzzle gibi şekilleri yanı sıra en çok tercih edilen yerinde döküm EPDM zemin türleri mevcuttur.

  • Karo ve parke kauçuk zemin söz konusu olduğunda 200 mm’den 1000 mm’ye kadar en ve 250 mm’den 1000 mm’ye kadar boy oranları mevcuttur. Kalınlıklarına baktığımızda ise 20 mm’den 60 mm’ye kadar da ölçüleri mevcuttur.

Bunun yanı sıra Epdm kauçuğun, alıcının isteği ile farklı renk, biçim ve ebatlara dönüşme imkanı vardır.

Yerinde döküm tartan zeminler iki bileşenli olarak imal edilirler; üst katmanda EPDM granül ve alt katmanda ise SBR siyah granül kullanılır. Granül kauçuk binder yapıştırıcısı ile birlikte sıcak olarak özel bir karıştırıcı kazanda hazır hale getirilir. Sıcak malzeme daha önceden hazır edilmiş asfalt veya beton zemine dökülerek düzeltilir.

  • Yerinde döküm tartan zemin genellikle 8mm SBR granül katman ve 5mm EPDM kauçuk katmandan oluşur.

EPDM Kauçuk Hangi Spor Sahaları Yapımında Kullanılabilir?

Spor sahaları yapımı söz konusu olduğunda özel zeminlerden birisi de tartan zeminlerdir. Tartan zemin ham maddesi yukarıda anlatmış olduğumuz EPDM’dir ve bir çok renkte olabilir. EPDM kauçuk işlendikten sonra spor sahalarında rulo veya yerinde döküm olarak uygulanır. Ayrıca karo kauçuk ve kilitli kauçuk parke taşı olarak da çocuk oyun alanlarında ve çevre düzenlemelerinde kullanılabilir. Bu malzemenin kullanılabildiği çeşitli spor alanları ise şöyledir;