• İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Suni Çim Yenileme ve Tadilat İşleri

  İZÜ Sentetik Çim Yenileme

  İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi yani İZÜ içerisinde bulunan futbol sahasının eskiyen sentetik çim zemini yenilenmesi işlemleri tamamlanmıştır. Sentetik etrafında gerekli tadilatlar da ekiplerimiz tarafından yapılmıştır.

  İnceleİletişim
 • STATİK PROJELİ KAPALI SAHA YAPIMI

  ERGÜN PEMBE KAPALI HALI SAHA YAPIMI

  Tecrübeli Ekibimiz ile Yaptığımız Kapalı Halı Sahalar Türkiye'nin En Sağlam Sahalarıdır. Yaptığımız Her Sahanın Garantisi Olarak Arkasındayız. Brandalı, PVC Kapalama ve Sac Kapalama Kapalı Saha Yapımı Maliyeti için: +90 212 534 76 77

  BİZE ULAŞINKAPALI HALI SAHA YAPIMI
  ERGÜN PEMBE KAPALI HALI SAHA YAPIMI
 • DİZAYN SPOR

  HALI SAHA YAPIMI

  Halı Saha Yapımı Konusunda Tecrübeli Ekibimiz ile Sorunsuz ve Kaliteli Zeminler Çok Kısa Sürede Hizmetinizde! Açık Halı Saha Yapımı Teklifi Alırken Çeşitli Suni Çim Halı Modellerimizi De Mutalaka İnceleyin: +90 212 534 76 77

  BİZE ULAŞINHALI SAHA YAPIMI
  HALI SAHA YAPIMI
 • Otağtepe Sentetik Çim Saha Yapımı

  Kavacık Spor Kulübü Sahası

  İstanbul'da Kavacık Spor Kulübüne Ait Sentetik Çim Saha Yapımı İşi Otağtepe'de Tamamlanmıştır.

  Sentetik Çim Futbol Sahası Yapımı
 • DİZAYN SPOR

  TENİS KORTU YAPIMI MALİYETİ

  Her Türlü Tenis Kortu Yapımı Maliyetini Öğrenmek için Lütfen Bize Ulaşın! Suni Çim Tenis Kortu, Akrilik Tenis Kortu ve Tartan Zeminli Tenis Kortu Yapımı Konusunda Uzman Kadrodan Hizmet Alın.

  Tenis Kortu YapımıKort Zeminleri
  TENİS KORTU YAPIMI MALİYETİ
 • Tartan Zeminli Çok Amaçlı Saha Yapımı

  NEV OKUL ÇOK AMAÇLI SAHA YAPIMI

  Başakşehir NevOkul Bahçesinde Bulunan Çok Amaçlı Saha Tartan Zeminli Yani Kauçuk Zemin Kaplama Olarak Yapılmıştır.

  Çok Amaçlı Saha YapımıTeklif Al
  NEV OKUL ÇOK AMAÇLI SAHA YAPIMI
 • DİZAYN SPOR

  BASKETBOL SAHASI YAPIMI

  Dizayn Spor Basketbol Sahası Yapımı Konusunda Uzman Ekibi İle Her Türlü Gereksiniminizi Kolayca Karşılar, Zamanında Teslim Eder! Parke Zeminli Basketbol Sahası Yapımı, Akrilik Zeminli Basketbol Sahası Yapımı, EPDM Zeminli Basketbol Sahası ve Poliüretan Zeminli Basketbol Sahası Yapımı Maliyetleri için Dizayn Spor!

  Basketbol Sahası YapımıBasketbol Zeminleri
  BASKETBOL SAHASI YAPIMI

Sentetik çim açık ve kapalı halı saha yapımı hakkında bilgiler içeren bu yazımız; halı saha yapımı fiyatı, halı saha yapımı maliyeti nedir, kapalı halı saha yapımı, halı saha yapımı teknik şartnamesi, açık halı saha yapımı, halı saha yapımı ne kadara mal olur, sorularına cevap vermektedir.

Açık ve Kapalı Halı Saha Yapımı

Halı sahaların yapımı belli aşamalardan oluşur. Bu aşamalar sırasıyla takip edilerek mükemmel sonuca ulaşılmaktadır. Halı saha yapımı konusu; açık halı saha yapımı ve kapalı halı saha yapımı olmak üzere iki şekilde ele alınmaktadır.

Her iki sahanın yapımı da birbirinden farklıdır. Halı sahalardan açık olanı bahar ve yaz ayları için, kapalı olanı ise tüm mevsimler için uygundur. Her iki sahanın yapımı da oldukça profesyonellik gerektirmektedir.

Yapım sırasında en çok dikkat edilmesi gereken ise yapılacak olan sahanın zemin etüdü işlemidir. Fazla yumuşak zeminler belirli bir süre sonra sahada çökmelere neden olacaktır.

Bu çökmeler yüzünden de halı sahada maç yapmak imkansız hale gelir ve sahanız tercih edilmemeye başlar. Bu nedenle saha yapımında zeminin sağlam olmasına ve kaliteli zemin malzemesi kullanılmasına dikkat etmek gerekir.

Hatıl beton işlemi titizlikle yapılmalıdır. Zemin düzlenerek stabil hale geldikten sonra en önemli işlem suni çim halı seçimi işlemidir. Seçilecek suni çim birinci sınıf yüksek yoğunluklu polietilen monofilament malzemeden üretilmesi gerekmektedir.

Bu suni çim türü, tüm dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Ülkemizde halı sahalar için kullanılan en kaliteli sentetik çim; UltraSpine, V-Power, DuoGrass, Pro-X,  LSR ve Advantage ürünleridir. Bu ürünlerin dışında farklı bir ürün seçimi yapılmaması gerekmektedir. Suni çim yağış sonrasında ya da aşırı sıcaklarda kendini salmayacak şekilde seçilmelidir. Yoksa sahada dalgalanmalar yaşanabilir ki bu durumda maç yapmayı imkansız hale getirecektir.

Kapalı Halı Saha Yapımı

Kapalı halı sahalarda genellikle 2 ölçü kullanılır. Bu ölçüler 30×50 ve 20×40 şeklindedir. Ancak genelde kullanılan ölçü 30×50 olandır. Bu ölçülerdeki bir halı sahada 7’şer kişilik iki takım kolaylıkla maç yapabilir.

Kapalı halı sahalar branda kaplama, sac kaplama ve PVC kaplama olmak üzere 3 şekilde hazırlanabilir. Bu seçim tamamen halı sahanın sahibine kalmıştır. Ancak temel olarak yapılması gereken bazı işlemler de bulunmaktadır. Kapalı halı saha yapımı işlemleri sırası ile şu şekildedir;

1. Kapalı halı sahalarda ilk olarak zeminin hazırlanması gerekir. Bunun için öncelikle düz bir zemin elde etmek amacıyla hatıl beton atılır. Zeminin sağlamlığını sağlamak için mıcır dolgu da kullanılmaktadır.

2. Hatıl betonun ardından demir konstrüksiyon yapımına geçilir. Demir konstrüksiyon toplamda 4 metre civarında kullanılır. Yüksekliği ise 12 – 13 metre kadardır.

3. Sıradaki işlem branda montajıdır. Brandalar genellikle beyaz renkte olur. Üzerindeki şeritler ise istenilen renkte tercih edilebilir.

4. Branda montajının ardından tel örgü çekilmesi gerçekleştirilir. Tel örgüler genellikle 4m yükseklikte olur.

5. Tel örgünün çekilmesinin ardından sıra tavan ağının gerilmesindedir.

6. Sonraki işlem ise aydınlatmanın montajıdır. Aydınlatma için genellikle 400w projektörlerden yaklaşık 18 adet kullanılır. Akşam maçları daha çok tercih edildiği için iyi bir aydınlatma önemlidir.

7. Son aşamada ise suni çimin serilmesi işlemi gerçekleşir. Böylece kapalı halı sahanızın yapımı tamamlanacaktır.

 

Açık Halı Saha Yapımı

Açık halı sahalarda da genellikle 30×50 ve 20×40 ölçüleri kullanılmaktadır. 7’şer kişilik iki takımın maç yapması için en uygun ölçü ise 30×50 ölçüsüdür. Halı sahaların yapımında da belirli aşamalar bulunmaktadır. Açık halı saha yapımı aşamaları şu şekildedir;

1. Açık halı sahanın yapımı için öncelikle zeminin düzeltilmesi gerekir. Bu nedenle öncelikle hatıl beton atılması gerekmektedir. Hatıl beton için 25 cm genişlikteki bir alanda 50 cm derinliğinde yer kazılır.

2. Hatıl betonun içine mıcır katmanları eklenerek daha sağlam bir zemin hazırlanır.

3. Hatıl betonun dökülmesinin ardından demir ve tel yapımı gerçekleştirilir. Bunun için 7 metre uzunluğunda demir ve 4 metrelik tel kullanılır.

4. Demir işlerinin ardından halı sahanın tavan ağı gerilir. Bu ağın gerilmesinin nedeni topun saha dışına kaçmasını engellemektir. Bunun yanı sıra yan ağlar da monte edilir.

5. Büyün bu işlemlerin ardından suni çim serim işlemine geçilir. Bu aşamada tavsiye edilen suni çim 55mm kalınlığında olanlarıdır.


Halı Saha Yapımı ve Halı Saha Maliyeti

Tasarladığınız özel proje için halı saha yapımı projesi oluşturmak ve genel bir fikir elde etmek için Dizayn Spor tecrübesinden yararlanabilirsiniz. Halı saha maliyeti yukarıdaki saha türlerine göre ve ölçülerine göre değişiklik gösterir. Tasarlayacağınız projeye göre açık veya kapalı halı saha maliyeti hesaplatmak ve teklif almak için hemen tıklayın;

Hemen Proje Teklifi Alın >